Shallow seas and sunshine for the Torquay Rowing Club regatta races
[ad_1]
The Torquay Rowing Club hosted the fifth regatta of the West of England Amateur Rowing Association‘s season over a 1,000-meter course at Tor Bay as part of the Torbay Royal Regatta.
The regatta drew 84 entries, which required a program of 26 races.
Regatta Organizer Richard Cudmore said: âIt was a good day with the sea shallow most of the day and the sun shining. The wind came up just after 12.30 p.m., but the crews got along very well. Then the wind subsided later. ”
The top local club of the day was Dart Totnes with six wins.
The women’s team from Dartmouth, consisting of Ellie Langman, Tess Preston, Ellie Malley, Lottie Cusack and helmsman Nadine Smith, was once again the winner of the women senior C four with helmsman.
The win almost certainly secured the championship with two regattas remaining.
Dartmouth’s Josh Pichowski won the men’s U18 singles.
Paignton’s Rob Harris and Mike Lister were rewarded for their perseverance this season by winning the men’s open doubles.
The next regatta on the West of England ARA calendar is Dartmouth today, August 26th.
Results of the Torbay Royal Regatta
Men Senior C foursome with helmsman: 1 Dart Totnes, 2 Castle Dore, 3 Exeter
Four men with a helmsman under 16 years of age: 1 Dart Totnes, 2 Paignton
Four men with helmsman under 14 years of age: 1 Bideford Reds, 2 Castle Dore, 3 Paignton
Four men with helmsman: 1 Dart Totnes, 2 Exeter, 3 Paignton / Totnes
Gentlemen open pairs: 1 Paignton, 2 Plymouth
Men Senior A singles: 1 Adrian Theed – Wimbleball
Men’s Senior C Singles: 1 Luis Wilkins – Bideford Reds, 2 Peter Mildon – Plymouth, 3 Mike Lister – Paignton
Men’s beginner singles doubles: 1 Robin Smith – Castle Dore, 2 Josh Pichowski – Dartmouth, 3 Tom Hughes – Plymouth
Singles under 18 years: 1 Josh Pichowski – Dartmouth, 2 Elliot Overnell – Plymouth
Singles under 16 years: 1 Robin Smith – Castle Dore, 2 Bideford Blues, 3 Dart Totnes
Singles under 14 years: 1 Will Hughes – Castle Dore, 2 Oliver Brew – Plymouth, 3 Sam Brueton – Paignton
Ladies Senior C foursome with helmsman: 1 Dartmouth, 2 Bideford Reds, 3 Castle Dore
Ladies newcomers in a foursome with a helmsman: 1 Dart Totnes, 2 Castle Dore, 3 Exeter
Ladies under 18 with helmsman: 1 Castle Dore, 2 Dart Totnes
Women’s U-16 double sculls: 1 Exeter, 2 Paignton
Women’s double sculls under 15: 1 Plymouth, 2 Bideford Reds
Ladies Senior A Singles: 1 Jade Colton – Castle Dore, 2 Anna Bloomer – Castle Dore
Ladies Senior B Singles: 1 Anna Bloomer – Castle Dore, 2 Jade Colton – Castle Dore
Women’s Senior C Singles: Dart Totnes and Plymouth both disqualified
Ladies Beginner Singles: 1 Harriet Crawford – Dart Totnes, 2 Plymouth 3 Exeter
Women U18 singles: 1 Isobel Burridge – Dart Totnes, 2 Nadine Smith – Dartmouth
Women’s singles under 16: 1 Lucy Webber – Exeter, 2 Hollie Creasy – Exeter, 3 Grace Asquith – Castle Dore
Individual sculls for women under 14: 1 Evie Owens – Castle Dore, 2 Castle Dore 3 Plymouth
Mixed Senior B foursome with helmsman: 1 Castle Dore, 2 Bideford Reds B, 3 Bideford Reds A
Mixed Senior B double sculls: 1 Castle Dore, 2 Plymouth.
[ad_2]